نگاهی به کتاب «حضرت حجت»

67 بازدید | 9 ماه پیش

خانه کتاب 1401

کتاب «حضرت حجت (عج)» ثمره بیش از بیست سال فعالیت و تلاش پژوهشگران مرکز تنظیم و نشر آثار حضرت آیت‌الله بهجت در جمع‌آوری فرمایشات آن فقیه عارف و حدود سه سال کار مستمر جهت تحقیق و تتبع و تدوین نهایی آن تحت اشراف شاگردان ایشان و بیت معظم‌له است.

این کتاب مشتمل بر چهار گلستان است. در گلستان اول پایه‌های اساسی الگوی فکری و سیره عملی آیت‌الله بهجت (قدس سره) درباره چگونگی ارتباط با امام زمان (عج) بیان می‌شود. این فصل از کتاب در دو بخش پایه‌های اعتقادی و عملی ارتباط با امام عصر (عج) تنظیم شده است، و بیانگر دیدگاه معظم له در این دو ساحت است.

گلستان دوم که بیشترین حجم کتاب را به خود اختصاص داده است، دربردارنده بیانات گران‌بهای آیت‌الله بهجت (قدس سره) پیرامون امام زمان (عج) است. این گلستان با توجه به گستردگی موضوعات در 12 گلشن دسته‌بندی و تنظیم شده است. لازم به ذکر است که سخنان معظم‌له در این بخش مطالبی است که به صورت شفاهی و در ضمن درس خارج فقه و اصول بیان شده است. از این رو ایشان بنایی بر استدلال‌های تفصیلی و بیانات توضیحی نداشته‌اند. همچنین مخاطب ایشان طلاب درس خارج فقه و اصول بوده‌اند که نسبت به اشارات و مبانی موجود در کلام معظم‌له واقف بوده‌اند. از سوی دیگر رعایت امانت در نقل و حفظ لحن صمیمی ایشان سبب شد اسلوب گفتاری کلام ایشان حفظ شود و در صورت لزوم توضیحاتی در پرانتز و کروشه به کلام ایشان اضافه شود. این شیوه اگرچه بر شیرینی و روانی سخنان افزوده است اما تا حدودی آن را از ساختار نوشتاری دور می‌کند.

گلستان سوم به تشرفات آیت‌الله بهجت (قدس سره) محضر حضرت ولی‌عصر (عج) اختصاص یافته است. حکایاتی اندک از تشرفات متعددی که از گوشه و کنار پرده ضخیم کتمان او بیرون زده و نشان‌دهنده ثمره مجاهدت‌های این عالم ربانی در طول عمر خویش در راستای رضای امام زمان (عج) است. این تشرفات حکایت از رابطه‌ای عمیق میان او و حبیبش دارد، که یک عمر سعی در کتمان آن داشت. خواندن این بخش هر عاشق شیدایی را برای دیدار یار حقیقی تشنه‌تر می‌کند و آتش عشقش را شعله ورتر می‌سازد.

بخش چهارم کتاب به توضیح و تبیین پاره‌ای از موضوعات و مفاهیم طرح شده در فرمایشات آن عالم ربانی اختصاص دارد که با تلاش پژوهشگران این مرکز و با درنظر گرفتن مبانی و منظومه فکری حضرت آیت‌الله بهجت، مقالاتی علمی پژوهشی جهت علاقه‌مندان به مباحث مهدویت تنظیم و تدوین گردیده است. همچنین در این بخش سؤالات و شبهاتی که ممکن است خواننده را به دلیل فقدان دانش کافی درباره آن، دچار تزلزل یا توقف نماید، مطرح شده و با استناد به منابع حدیثی تشیع و اهل‌سنت به آن‌ها پاسخ داده شده است.

  

دسته‌بندی‌ها:
کتاب و نشر